zastavka

8. Šatov - Vinařská stodola, Moravský sklípek

ncislo_1 ncislo_2 ncislo_3 ncislo_4 ncislo_5 ncislo_6 ncislo_7 ncislo_8 ncislo_9 ncislo_10 ncislo_11 ncislo_12 ncislo_13

 

Vinařská obec Šatov

Stará vinařská obec vznikla kolem roku 1200. Až do zrušení Louckého kláštera Šatov patřil tamním premonstrátům a pod jejich péči tu odedávna vzkvétalo vinohradnictví a vinařství. V roce 1845 byl Šatov s 626 hektary vinic dokonce největší vinařskou obcí tehdejšího Znojemského kraje.
V druhé polovině 19. století však přišly z Ameriky tři pohromy, které rozkvět vinařství zastavily – nejprve houbové choroby peronospora a oidium, a v roce 1890 révokaz. Jeho výskyt v českých zemích byl poprvé zjištěn právě v Šatově.
Dominantou obce je barokní kostel sv. Martina a kaple Božího hrobu s gotickou kostnicí – karnerem. Ty byly typickou součástí kostelů v raném středověku, především ve 13. století, a dochovaly se ještě v několika dalších okolních obcích. Pozornost si zaslouží i řada drobných památek, morový sloup, sochy a boží muka, a také pěchotní srub MJ–S 3 Zahrada, součást československého opevnění z let 1936–1938, o který pečuje Technické muzeum v Brně.
Na území obce leží viniční tratě Na vinici, Peklo, Skalky a U bunkru.

Sklepní uličky v Šatově

Sklepní uličky v Šatově si dosud zachovaly původní podobu. Několik set metrů dlouhá severní sklepní ulička patří mezi nejzajímavější v regionu a je součástí vesnické památkové zóny.
Sklepy vykopané v pískovci jsou dlouhé i několik stovek metrů a vyznačují se spletitou konstrukcí chodeb, kdy z hlavní trasy vybíhají další boční uličky, sloužící v dnešní době jako archiv vín nebo k jiným účelům. Takový sklep najdete například pod Moravským sklípkem.

Moravský sklípek

Vinařská společnost Znovín Znojmo, jeden z členů spolku VOC Znojmo, připravuje od roku 1997 ojedinělý Vinařský turistický program, díky němuž se z obyčejného putování za vínem stává zážitek. Projdete se vinicemi, odkud pocházejí hrozny, ve sklepech nahlédnete vinařům téměř až do sudů a nakonec ochutnáte výsledek jejich snahy.
Jednou ze zastávek je Moravský sklípek v Šatově. Restaurace nabízí tradiční českou kuchyni; od jara do podzimu si jídla můžete vychutnat na venkovní terase, pod pergolou obrostlou révou vinnou, koncem podzimu a v zimě se dění přesouvá do stylové vinárny. Moravský sklípek nabízí také širokou paletu jakostních i přívlastkových vín včetně sektů, můžete se také vypravit na prohlídku sklepa a objednat si ochutnávku.

Naučná vinice starých odrůd

Za Moravským sklípkem vinaři ze Znovínu vysadili devatenáct starých odrůd révy vinné a doplnili je informačními tabulemi. Máte tak příležitost seznámit se s odrůdami, které kdysi rostly v českých a moravských vinicích, například s Prachtraube, Modrým Jankem, Kamenorůžákem či Červenošpičákem. Prohlídka Naučné vinice je možná v otvírací době Moravského sklípku, některá vína můžete přímo na místě ochutnat nebo koupit.

Malovaný sklep

Raritou Šatova je sklep vyzdobený fantastickými plastickými malbami, vyhloubený v pískovcovém svahu nad obcí kousek od silnice směrem na Havraníky. Chodby i stěny pěti menších sklepních prostor zdobí barevné naivní malby, které v letech 1934–1968 vytvořil šatovský rodák Maxmillian Appeltauer.

Šatovská zvonivka

V roce 1876 vznikla v Šatově továrna na výrobu keramických dlaždic, obkladů a dalšího zboží. Z jejich produkce se proslavila takzvaná šatovská zvonivka, keramická dlažební kostka, jíž byly dlážděny ulice a náměstí mnoha měst u nás i v Rakousku.

Místní členové VOC Znojmo

ZNOVÍN ZNOJMO
Společnost se sídlem v Šatově patří mezi střední vinařské producenty, což jí umožňuje maximálně se soustředit na kvalitu a uvádět na trh vedle tradičních odrůdových vín zajímavá a nová vína špičkové kvality z nejlepších viničních tratí. Druhým střediskem jsou Přímětice s unikátním jezuitským Křížovým sklepem, třetím pak Jaroslavice. Raritou je tamní archivní sklep, kde jsou uložena nejstarší vína v České republice od roku 1945. Společnost také vlastní jednu z nejlepších viničních tratí v České republice, vinici Šobes v Národním parku Podyjí.