zastavka

4. Nový Šaldorf Modré sklepy - parkoviště

ncislo_1 ncislo_2 ncislo_3 ncislo_4 ncislo_5 ncislo_6 ncislo_7 ncislo_8 ncislo_9 ncislo_10 ncislo_11 ncislo_12 ncislo_13

 

Vinařské obce Nový Šaldorf a Sedlešovice

Známé vinařské obce jižně od Znojma vznikly krátce po založení Louckého kláštera v roce 1190 u brodů přes řeku Dyji. Obyvatelé Starého i Nového Šaldorfu (Neu Schallersdorf) a Sedlešovic (Edelspitz) byli německé národnosti; právě oni přinesli do této oblasti révu vinnou, osázeli nedalekou slavnou viniční trať Kraví horu a v průběhu šesti století vykopali více než dvě stovky vinných sklepů. Osídlenci, kteří přišli po odsunu původních obyvatel v roce 1945 z oblastí, kde se réva vinná nepěstovala, mohli i při nejlepší vůli jen těžko navázat na zhroucené několikasetleté vinařské tradice. Teprve po roce 1989, po čtyřiceti letech násilné, socialistické kolektivizace, se začalo místní vinařství probouzet a vzkvétat.
Viniční tratě Kraví hora, Nad sklepy a Na dolině zahrnují přibližně 200 hektarů vinic.

Modré sklepy

Sklepní ulička v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích s přibližně 200 sklepy je jednou z největších a nejmalebnějších na Znojemsku. Jedná se spíše o areál sklepů, než o klasickou sklepní uličku, zvaný Modré sklepy (německy Blaue Keller). Název dal místním sklepům zvláštní pískovec, prostoupený vrstvami s obsahem jílu modrošedé barvy. Na denním světle má barvu blankytně modré oblohy, dokonce i plíseň na stěnách zdejších sklepů má nádech kobaltové modři. Sklepy jsou samonosné, tedy nevyzdívané, případně kvelbené jen zčásti; chodby mají často tvar gotické klenby s charakteristickým lomeným obloukem, který brání jejich zborcení. Mnohé sklepy jsou desítky metrů dlouhé a rozkládají se v několika poschodích nad sebou. Zvláštností jsou lisovny, spojené po dvou k sobě, kdy každá má vlastní vchod, sklep i lis.
V areálu najdete několik restaurací a penzionů, od května do října bývá otevřený alespoň jeden vinný sklep, kde ochutnáte kvalitní místní víno.

Místní členové VOC Znojmo

DOBRÁ VINICE
Společnost hospodařící na 19 ha vinic, pěstuje hrozny v souladu s přírodou, ošetřuje je na bio-minerální bázi, část vinic na principu integrované produkce. Práce s révou a hrozny probíhají ručně, výnos je přísně regulován pod 50 q na hektar. Důležitým rysem je zrání vín v nových kvalitních dubových sudech barrique, bez použití konzervačních látek. Odrůdy pro výrobu vín značky VOC Znojmo se pěstují ve vinici U svatého Urbana ve Vrbovci z roku 1968 a ve vinici Pod Lesem v obci Popice z roku 1983–1986. Tato vinice má ojedinělé prvohorní podloží, které geologicky patří k Českomoravské vrchovině (Českému masivu) a dominují v něm písek, křemeny, žula a rula. Vína jsou velice minerální a intenzivní.

Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep
Vinařství má své počátky už v roce 1965. Sklep, umístěný v komplexu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu, se od svých sousedů liší jednou zvláštností: jeho klenby připomínají gotické oblouky. Vinařství využívá moderní technologie, přibližně 80 % hroznů pochází z 16 ha vlastních vinic z viniční tratě Kraví hora. Tam se také pěstují odrůdy pro výrobu vín značky VOC Znojmo, využívá se rovněž vinice Tři díly v obci Těšetice.

Vinařství Piálek & Jäger
Vinařství dvou kamarádů navazuje na rodinné tradice od padesátých let minulého století. Filozofií malého vinařství je vyrábět co možná nejkvalitnější odrůdová vína ze znojemské vinařské podoblasti a to v malých šaržích kolem 3 tisíc lahví. Celková roční výroba je přibližně 40 000 lahví. Vinařství nabízí jak širokou nabídku degustací především v degustačním sklepě v Novém Šaldorfu, tak zážitkovou gastronomii a propojení vín s dobrým jídlem.

Vinařství Špalek
Tradiční rodinné BIO vinařství klade důraz na kvalitu pěstování révy vinné a kvalitu výroby vína. Jako vůbec první vinařství na Znojemsku zavedlo gravitační zpracování hroznů v novém, avšak historicky pojatém sklepě v Novém Šaldorfu.
Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína speciální jako vína ledová, vína typu barrique, vína zrající na kvasnicích či vína likérová. Právě vína likérová jsou již od roku 1995 uváděna na trh pod názvem Víno Šaler a stala se stálicí mezi likérovými víny na českém trhu.

Vinařství Arte Vini
Vinařství bylo založeno v roce 2008 s cílem vyrábět vína výhradně z hroznů od renomovaných pěstitelů révy vinné. Soustředí se zejména na tradiční odrůdy – Veltlínské zelené, Rýnský ryzlink, Sauvignon, Zweigeltrebe a Frankovka. Cílem je nabídnout vína vycházející z moravské vinařské tradice, vína, která přinášejí radost pokaždé, když se jich napijete. Většina vín je zpracovávána v historickém klenutém sklepě vyhloubeném v pískovcovém masivu.