zastavka

2. Nádraží ČD, Znojmo

ncislo_1 ncislo_2 ncislo_3 ncislo_4 ncislo_5 ncislo_6 ncislo_7 ncislo_8 ncislo_9 ncislo_10 ncislo_11 ncislo_12 ncislo_13

 

Vinařství na Znojemsku

Znojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava. Zahrnuje celkem 3 530 hektarů vinic a 91 vinařských obcí. Pro Znojemsko jsou typická především bílá aromatická vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, hojně rozšířené jsou i odrůdy Müller Thurgau, Rulandské bílé, šedé i modré či Pálava. Podíl modrých odrůd je menší, pověstné jsou zejména Svatovavřinecké a Frankovka z okolí Dolních Kounic a Moravských Bránic.
Středověké tradice připomíná každoroční Znojemské historické vinobraní, několikadenní slavnost s jarmarky, rytířskými turnaji a velkolepým kostýmovaným průvodem.
Znojemská vinařská podoblast také jako první v České republice zavedla apelační systém VOC. Tuto značku nesou jen vína ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska: Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného a na trh každoročně vstupují 8. května, v rámci Festivalu vín VOC Znojmo.

Projížďka Znojmem s turistickým vyhlídkovým vláčkem

Nádraží Českých drah ve Znojmě je jednou ze zastávek vyhlídkového vláčku, který od začátku května až do konce září několikrát denně projíždí nejzajímavějšími částmi královského města Znojma. Projedete středověkými uličkami i náměstími, uvidíte významné stavební památky a pokocháte se pohledy na město z údolí Dyje. Za pár hodin stihnete to, na co by vám jinak nestačil ani celý den.
Nastoupit můžete na kterékoli z devíti zastávek a na kterékoli z nich můžete okružní jízdu přerušit a pak, s označeným lístkem, zase do vláčku nastoupit – samozřejmě pokud bude volné místo.
Vláček má cestou tři delší zastávky: asi 20 minut stojí u Louckého kláštera, Městské plovárny a Návštěvnického centra vinařské společnosti Znovín Znojmo, jednoho z členů sdružení spolku VOC Znojmo. Druhá, asi desetiminutová zastávka, je u kostela sv. Mikuláše, odkud se otevírají pěkné pohledy do údolí řeky, na znojemský hrad a další dominanty města. Třetí, také desetiminutová zastávka, je na hradním nádvoří, kde můžete zblízka obdivovat rotundu sv. Kateřiny, hrad a další skvostné pohledy na Znojmo. Vláček je vybaven ledničkou a na všech zastávkách se můžete občerstvit vínem ze Znovínu.
Souprava má dva vagony s celkovou kapacitou 64 míst.

Železniční viadukt přes údolí Dyje – Znojmo, Šatov, Vídeň

Údolí řeky Dyje mezi Kraví horou a Znojmem se stalo pro projektanty bývalé Severozápadní dráhy velkou výzvou. Výsledkem byl největší most na trati, postavený podle projektu J. Brika, viadukt s horní mostovkou tvořenou spojitým příhradovým nosníkem, ukotvený ve dvou krajních pilířích v náspech na svazích údolí a podepřený třemi kamennými sloupy. Kámen pocházel z kamenolomu ve Vlčí rokli za Hradištěm.
První vlak s cestujícími přejel po 220 metrů dlouhém a 48 metrů vysokém mostě dne 1. listopadu 1871 a díky úžasnému pohledu na město se vyjížďky staly skutečnou senzací.
Most, který je dominantou panoramatu Znojma od jihu, zažil dobu největší slávy společně s celou Severozápadní dráhou mezi lety 1871 až 1914, kdy přes Znojmo denně projelo zhruba čtyřicet vlakových souprav včetně rychlíků z Vídně do Berlína a zpět. Původní památkově chráněná železná nýtovaná konstrukce byla snesena a vyměněna roku 1992.