zastavka

6. Hnanice - Šobes, Hotel Vinice Hnanice

ncislo_1 ncislo_2 ncislo_3 ncislo_4 ncislo_5 ncislo_6 ncislo_7 ncislo_8 ncislo_9 ncislo_10 ncislo_11 ncislo_12 ncislo_13

 

Vinařská obec Hnanice

Ve středověku ležely Hnanice na významné obchodní stezce a byly první obcí za zemskou hranicí. Část obce a hlavně desátky ze zdejších vinic patřily premonstrátskému klášteru v Louce u Znojma.
Dnes jsou Hnanice oblíbeným cílem vinařské turistiky; jsou ideálním výchozím místem pro cyklistické i pěší výlety do přírody Národního parku Podyjí, zejména pak k vinici Šobes. Najdete tu hotely a penziony, vinné sklepy, restauraci, hostinec i agroturistickou stáj nabízející projížďky na koních.
Dominantou obce je malebné náměstí s kostelem sv. Wolfganga, zčásti gotickým a zčásti barokním. Již od 13. století sem přicházeli poutníci z celé Evropy, aby se omyli v zázračných uzdravujících vodách chrámové studánky. V blízkém lese žil poustevník Daníž, proslavený léčitelskými schopnostmi.
V Hnanicích napočítáte více než sto sklepů, které postupně vytvořily souvislejší zástavbu po obou stranách Sklepní a Okružní ulice v jihozápadní části obce. V okolí leží několik viničních tratí – Knížecí vrch, Fládnická, U Chlupa a U kapličky – které musí být buď kvůli poloze přímo v Národním parku Podyjí anebo v jeho těsné blízkosti ošetřovány se zvláštní péčí.

Devět mlýnů

Označení se vztahuje na úsek řeky Dyje, kde stávala řada devíti mlýnů. Tři už dávno zanikly, po zbylých šesti najdete jen nezřetelné stopy. Ještě mezi světovými válkami sloužily mlýny zejména pro rekreaci, ten největší byl za první republiky přestavěn na hotel. Všechny mlýny byly zlikvidovány v době po druhé světové válce, kdy se Podyjí po vztyčení železné opony stalo přísně střeženým vojenským pásmem, anebo později v souvislosti s plánovanou a nikdy neuskutečněnou stavbou další přehrady. Zemský mlýn, Weithoferův mlýn, Gruberův mlýn a hotel Gruber, Judexův mlýn a mlýn Papírna dnes připomínají jen zbytky jezů, splavů náhonů a kamenných zdí, zarostlé základy hospodářských budov a stará jména na mapách.

Vinice Šobes v Národním parku Podyjí – ochutnávka vín

Jedna z nejlepších evropských vinařských poloh, špičková lokalita s jedinečným mikroklimatem a nejkrásnější vinice Česka – to všechno je Šobes, vinice na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí. Pěstuje se tu převážně Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a vlašský.
Za mimořádnou kvalitu vděčí vína ze Šobesu ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném proti větrům. Zvláštní význam má i řeka Dyje, která vinici obtéká, teplé dny a chladnější noci, mlhy a nakonec i kamenitá, kyselá hlína na rulovém podkladě, která přes den nasává sluneční teplo a v noci je zase intenzivně vyzařuje. Vína nabízí ochutnávkový stánek Znovínu Znojmo přímo ve vinici. Otevřeno tu bývá o víkendech od konce března do konce května, od začátku června do konce září denně, vinici můžete navštívit celý rok.
Mezi místa, která byste měli navštívit, patří šíje u Šobesu, odkud je pěkný výhled na obě strany hřbetu. Uvidíte, jak úzký může být hřeben, oddělující dvě kličky meandrující Dyje. K mostu přes Dyji tudy vede takzvaná Římská cesta – stará dlážděná obchodní cesta, která od raného středověku spojovala české země a Rakousko.

Na Šobes se podíváte i z nové vyhlídky Devět mlýnů

Nová vyhlídka na severozápadním okraji vinice U kapličky nabízí atraktivní pohled na meandry řeky Dyje a vinici Šobes. Od nedalekého hotelu vás k ní dovede zelená turistická značka.
Vyhlídka se nachází v I. zóně národního parku, tedy v místě s nejpřísnějším ochranným režimem. Je bezpečná, ale zároveň co nejméně rušivě zasahuje do unikátního okolí s chráněnými druhy rostlin a živočichů.

Místní členové VOC Znojmo

VINICE – HNANICE
Společnost hospodaří na 270 ha vinic v Hnanicích, Jaroslavicích a Vrbovci. Vinice jsou zařazeny v integrované produkci, z čehož vyplývají i velmi přísné ekologické požadavky. Hrozny pro výrobu vín VOC Znojmo pocházejí z tratí Knížecí vrch, Fládnická, U kapličky, Vinná hora, Šác, Kacperky a Dolní vinohrady. Vína jsou zpracovávána v agroturistickém areálu bývalé roty pohraniční stráže na samém okraji Národního parku Podyjí v Hnanicích. V areálu kromě vinařství naleznete luxusní čtyřhvězdičkový hotel s restaurací, konferenčními prostory a wellness.